hoker

Idealny hoker barowy

Współcześnie bardzo dużą popularnością cieszą się kuchnie otwarte na salon. Część kuchenna oddzielona jest od salonu jedynie wyspą lub półwyspem kuchennym, przy których najwygodniej siedzi się na tzw. hokerach, czyli stołkach barowych. Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę przed ich zakupem.

Co powinniśmy wybrać?

Stołki barowe mają przeróżne kształty i kolory, a także wykonane są z różnorodnych materiałów. Na rynku dostępne są najprostsze, będące formą podwyższonego taboretu, ale również niezwykle wyszukane i wyposażone w solidne podłokietniki i obrotowe oparcia.                                                      

Najczęściej spotykane wysokości wysp kuchennych to 90 cm i 110 cm. To właśnie od poziomu blatu zależna jest wysokość hokera. Siedzisko stołka barowego powinno znajdować się 30 cm poniżej blatu, czyli w przypadku wyspy o wysokości 110 cm – na wysokości 80 cm, natomiast przy blacie o wysokości 90 cm – na wysokości 60 cm. Oparcie na stopy powinno znajdować się około 40 cm poniżej siedziska. Na rynku dostępne są również hokery barowe o regulowanej wysokości siedziska, co daje nam większą swobodę ich użytkowania.

Jaka estetyka?

Kierując się względami estetycznymi przy wyborze hokera, zwróćmy uwagę na styl, w jakim urządzona jest kuchnia i salon. Prócz nowoczesnych stołków barowych, na rynku dostępne są również te o klasycznym wyglądzie, idealnie pasujące do rustykalnych wnętrz. Do wyboru mamy również stołki wykończone różnymi materiałami – drewnem, tworzywem sztucznym, metalem lub tapicerowane. Przy wyborze hokera musimy również pamiętać o tym, że będzie on widoczny z salonu lub części dziennej, dlatego musi on pasować zarówno do kuchni, jak i do salonu.

Stołek barowy nie tylko w kuchni

Warto wspomnieć również o tym, że popularne stołki barowe świetnie sprawdzą się nie tylko ustawione przy blacie kuchennym lub przy barku. Hokery nadają się również do ustawienia przy blacie roboczym, a także w mieszkaniach z wysokimi parapetami, które czasem również pełnią funkcje użytkowe, służąc np. jako biurko.