Fotel biurowy

Jak wybrać fotel biurowy?

Przy wyborze fotela biurowego powinniśmy kierować się przede wszystkim ergonomią i komfortem, jaki ten mebel użytkowy jest w stanie nam zapewnić. W zależności od wykonywanej pracy musimy zwrócić uwagę na kilka jego istotnych cech i elementów, którymi będziemy kierować się, podejmując decyzję o wyborze konkretnego modelu fotela:

  • Oparcie – powinno być wyprofilowane do kształtu kręgosłupa, a także powinno posiadać ruchome podparcie lędźwiowe, dostosowujące się do wzrostu użytkownika. Oparcie powinno być odchylane, żeby pozwolić na odciążenie pleców w czasie przerw od pracy.
  • Siedzisko – przede wszystkim nie powinno być zbyt głębokie, ponieważ może wtedy powodować pochylanie się jego użytkownika do przodu, powodując szybsze zmęczenie kręgosłupa.
  • Wysokość – ustawiając wysokość fotela, musimy mieć możliwość ustawienia jej na takim poziomie, żeby kolana były zgięte pod kątem 90°. W przeciwnym razie ciężar naszego ciała nie będzie rozłożony równomiernie wzdłuż kręgosłupa, co będzie z kolei powodowało dolegliwości bólowe.
  • Wentylacja – na pierwszy rzut oka mało istotny element, jednak przy dłuższym użytkowaniu może okazać się równie istotny, co poprzednie. W przypadku foteli ze skóry naturalnej wentylacja nie jest konieczna, natomiast przy skórze syntetycznej niewielkie otwory wentylacyjne znacząco podnoszą komfort pracy.

Wygląd fotela biurowego

Komfort pracy to nie tylko ergonomia, ale również estetyka. Przy wyborze fotela biurowego zwracajmy uwagę na jakość wykończenia, która ma wpływ na jego funkcjonalność oraz żywotność. Niedokładne szycie, brzydko poprowadzone ściegi czy źle zeszlifowane nadlewki na podłokietniku – to wszystko również ma znaczący wpływ na jakość naszej pracy.

Ważna decyzja

Kupno idealnego fotela wymaga poświęcenia trochę czasu na przeanalizowanie wszystkich dostępnych opcji i sprawdzenie funkcjonalności poszczególnych elementów. Powinniśmy przede wszystkim określić nasze wymagania, a także sprecyzować specyfikę naszej pracy. To pozwoli nam na dokonanie świadomego wyboru fotela biurowego, który jest w dzisiejszych czasach bardzo często nieodłącznym elementem naszej pracy.