fotel biurowy

Obicie tekstylne czy skóra - jaki fotel biurowy wybrać?

Wybór fotela biurowego to wbrew pozorom bardzo istotna kwestia. Względy estetyczne oczywiście mają znaczenie, jednak nie powinniśmy się ograniczać wyłącznie do walorów wizualnych. Fotel biurowy ma nam zapewniać komfort podczas pracy przy biurku w pozycji siedzącej, która sama w sobie nie jest optymalna dla naszego kręgosłupa. Dlatego też mebel ten powinien być ergonomiczny i regulowany, aby użytkownik mógł samodzielnie dostosować jego wysokość oraz ułożenie siedziska i podparcia do indywidualnych potrzeb.

Ważny jest również dobór obicia fotela. Najczęściej decyzja ogranicza się do dwóch podstawowych rodzajów obicia - tekstylnego lub ze skóry. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników. Tak naprawdę jednak każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety. Jeśli nie możesz się zdecydować, przeczytaj nasz artykuł, w którym podpowiadamy, kiedy lepiej sprawdzi się obicie tekstylne, a w jakich przypadkach warto postawić na skórzane.

Specyfika pomieszczenia pracy

Podczas doboru obicia fotela biurowego warto zwrócić uwagę na warunki, jakie panują w pomieszczeniu do pracy. Oczywiście w większości biur stosowana jest klimatyzacja, więc nie powinno dochodzić do przegrzania, zatem nie ma znaczenie, czy wybierzemy fotel ze skóry, czy tekstylny. Jeśli jednak klimatyzacji nie ma i zdarzają się sytuacje, w których temperatura w pomieszczeniu jest wysoka, lepiej wybrać obicie tekstylne. Uwagę warto zwrócić też na fotele siatkowe, które są bardzo przewiewne. W upalny dzień wystarczy postawić za plecami zwykły wentylator i praca będzie o wiele przyjemniejsza.

Warto też uwzględnić charakter miejsca pracy. Do nowoczesnych biur typu open space doskonale pasują fotele o nowoczesnym designie, nietypowym kształcie czy kolorach. Sprawdzą się zarówno obicia tekstylne, jak i siatkowe. Z kolei fotele skórzane oraz wykonane z wysokiej jakości ekoskóry doskonale prezentują się w gabinetach lub salach reprezentacyjnych, przeznaczonych do spotkań z klientami, partnerami biznesowymi, gośćmi.

Ergonomia fotela biurowego i wygoda użytkowania

Ergonomia fotela tak naprawdę nie wynika bezpośrednio ze specyfiki zastosowanego obicia. W tym przypadku najczęściej decydują indywidualne preferencje. Zwolennicy skórzanych foteli twierdzą, że są one najwygodniejsze, przeciwnicy z kolei uważają je za nazbyt twarde. Jeśli więc nie wiesz, na co się zdecydować, sprawdź jak się siedzi na każdym z nich. Pamiętaj, że przy ośmiogodzinnym trybie pracy bardzo ważne jest, aby fotel zapewniał ci maksymalną wygodę.