Jak właściwie wyregulować wysokość w fotelu?

Coraz więcej osób aktywnie troszczy się o swoje zdrowie. Regularnie uprawia sport, spędza dużo czasu na świeżym powietrzu i prawidłowo się odżywia. Warto jednak pamiętać, że dobry stan całego organizmu zależy również od sposobu, w jaki spędzamy największą ilość czasu w ciągu doby. Wielkie znaczenie ma więc zarówno odpowiednia pozycja podczas snu, jak i w trakcie pracy. Brak komfortu w obu tych sytuacjach jest najczęstszą przyczyną dokuczliwego bólu pleców, a nierzadko również rozmaitych zwyrodnień i przewlekłych schorzeń, które trudno wyleczyć.

Najlepszą metodą uniknięcia kłopotów będzie więc korzystanie z wygodnego materaca dopasowanego do wagi, a także ergonomicznego fotela biurowego, dzięki któremu nawet podczas dłuższej pracy przy biurku nie poczujemy dyskomfortu ani dużego zmęczenia. Przekonajmy się, w jaki sposób powinniśmy siedzieć, by uniknąć przykrych dolegliwości i cieszyć się pełnym komfortem oraz zobaczmy, jak odpowiednio ustawić nasz fotel.

Dlaczego fotel powinien zapewniać optymalny komfort siedzenia?

Organizm człowieka jest niezbyt dobrze przystosowany do siedzenia. Choć zwykle kojarzy się nam ono z komfortem i wypoczynkiem, to jednocześnie nie zawsze służy naszemu zdrowiu. Niestety najczęściej siedzimy w zupełnie nienaturalnej dla nas pozycji, napinając mięśnie, powodując zwiększony nacisk na dyski znajdujące się w naszym kręgosłupie i nadmiernie rozciągając ścięgna i obciążając stawy. Tkwiąc nieruchomo przez dłuższy czas, powodujemy duże przeciążenia niektórych fragmentów naszego ciała. Cierpi przede wszystkim układ mięśniowo-szkieletowy, ale w ten sposób często zaburzamy również krążenie, co zmniejsza dotlenienie komórek i sprawia, że serce musi pracować znacznie ciężej.

Ponieważ rosnąca liczba ludzi spędza większość dnia siedząc – w pracy, szkole, podczas jazdy albo po prostu odpoczywając, to skutki zdrowotne braku odpowiedniego ułożenia ciała mogą być poważne. Najczęściej pierwszymi symptomami są bóle mięśni pleców, sztywnienie karku, ale również opuchnięte nogi czy drętwiejące ręce. Wprawdzie mało kto może sobie pozwolić na całkowitą zmianę trybu życia i spędzanie w pozycji siedzącej mniejszej ilości czasu, jednak powstawanie rozmaitych dolegliwości można znacznie ograniczyć, zapewniając naszemu ciału odpowiednie podparcie. Dopasowane do sylwetki krzesło biurowe lub fotel może znacznie zredukować pojawiające się problemy albo nie dopuścić do ich powstania.

Kluczowymi elementami będzie tu pełne dostosowanie fotela do kształtu naszego ciała i zapewnienie odpowiedniego podparcia w kilku najważniejszych obszarach. Wygodny oraz dobrze spełniający swoje zadanie fotel powinien przylegać do dolnego, lędźwiowego  odcinka pleców. Ważne jest także, by jego konstrukcja umożliwiała oparcie większej części pleców na odcinku kręgosłupa piersiowego. Nie można jednak zapominać, że w odpowiedniej pozycji powinny być również inne fragmenty naszego ciała, w przeciwnym razie napięcia i powodowane przez nie problemy pojawią się po prostu w innym miejscu.

Wsparcie kręgosłupa to nie wszystko!

Nasz organizm funkcjonuje jako jedna całość. Nie raz możemy się przekonać, że niedomagania jednego organu prowadzą do kłopotów z zupełnie innym. Szczególne dobrze widać to na przykładzie układu mięśniowego. Nawet niewielka kontuzja i ograniczenie ruchomości jednego stawu, np. przy lekkim zwichnięciu bardzo szybko prowadzi do przeciążenia drugiej nogi lub bólu pleców. Ten sam mechanizm działa w przypadku siedzenia na niewygodnym lub źle wyregulowanym fotelu. Napięcie wywołane złym kątem, pod jakim zgięte są łokcie czy kolana prowadzi do pojawienia się napięcia i bólu w zupełnie innym miejscu.

Rzeczą, od której trzeba zacząć dopasowywanie fotela, jest zawsze odpowiednie ustawienie wysokości jego siedziska. Powinno ono znajdować się w takim miejscu, by nasze stopy mogły w pełni opierać się o podłogę, a kąt w stawie kolanowym i skokowym był maksymalnie zbliżony do 90°. W przypadku foteli z regulacją głębokości siedziska ważne będzie również znalezienie takiego ustawienia by cała dolna część ud była o nie wsparta, a oparcie przylegało do pleców na odcinku lędźwiowym.

Duże znaczenie ma również wysokość, na jakiej będą umieszczone podłokietniki. Muszą one wspierać nasze przedramiona tak, by w stawie łokciowym również uzyskać kąt prosty. Niezwykle istotne jest również dobre przyleganie oparcia do krzywizny pleców na odcinku lędźwiowym. Jeśli oparcie można regulować w pionie, warto je ustawić tak, żeby plecy miały kontakt z oparciem na całej swojej długości. Dobrym pomysłem jest również korzystanie z fotela wyposażonego w zagłówek. Pełne  podparcie tyłu głowy zmniejszy napięcie mięśni szyi.

Choć wygodny i ułatwiający utrzymywanie prawidłowej pozycji fotel sprawi, że szanse na pojawienie się dolegliwości bólowych będą bardzo małe, to podczas pracy warto pamiętać o robieniu krótkich przerw oraz w miarę możliwości rozciąganiu mięśni. Dobrym pomysłem może być wykonywanie łatwych i niezabierających dużo czasu ćwiczeń izometrycznych. Wielkim ułatwieniem przy zachowaniu zdrowej sylwetki jest korzystanie z krzeseł, które pozwalają na aktywny ruch, dopasowując się do wszystkich zmian pozycji.