Jak siedzieć przy biurku by nie nabawić się bólu pleców?

Dolegliwości związane z bólem pleców stają się coraz powszechniejsze. Stale rośnie liczba osób, które uskarżają się na problemy z odcinkiem lędźwiowym i piersiowym kręgosłupa, sztywnymi barkami, bolącymi łokciami i nadgarstkami, a nawet z kolanami czy karkiem. W wielu przypadkach przyczyną tego typu kłopotów jest niewłaściwa pozycja przyjmowana podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze. Najczęściej wynika ona z używania niewygodnego fotela biurowego albo jego nieodpowiedniego dopasowania do sylwetki siedzącego. Dobre ustawienie fotela, a także utrzymywanie wyprostowanego i należycie wspartego kręgosłupa to najprostsza i najskuteczniejsza metoda dbania o swój komfort i zdrowie. Przekonajmy się, w jaki sposób powinno się zgodnie z fizjologią i zasadami ergonomii siedzieć przy biurku.

Dlaczego wygodne krzesło lub fotel biurowy są tak ważne?

Naturalną pozycją człowieka jest postawa wyprostowana. Idąca lub stojąca zdrowa i w pełni sprawna ruchowo osoba obciąża poszczególne części swojego ciała bardzo równomiernie. Poza możliwym zmęczeniem związanym z przebytym dystansem rzadko kiedy pojawiają się w takiej sytuacji jakiekolwiek dolegliwości. Niestety, współczesny tryb życia i specyfika wykonywanej pracy oznacza zwykle konieczność wielogodzinnego siedzenia za biurkiem. Spędzając dużo czasu w wymuszonej, nienaturalnej dla naszego ciała pozycji sprawiamy, że nasze mięśnie i stawy są mocno przeciążone. Siedzenie w niewygodnej pozycji prowadzi najczęściej do nasilania się objawów bólowych, a z czasem może powodować trudne do wyleczenia zwyrodnienia.

Wymuszona niewłaściwa pozycja oznacza konieczność stałego napinania mięśni, żeby utrzymać ciało w wybranym położeniu. Choć napięcie to początkowo nie jest duże, to utrzymując się przez dłuższy czas, prowadzi do pojawienia się sygnałów ostrzegawczych wysyłanych przez organizm, w postaci nasilającego się bólu. Jeśli zareagujemy odpowiednio wcześnie, zmieniając układ ciała i rozluźniając zmęczone mięśnie, dolegliwości szybko ustąpią. Niestety w przypadku, gdy sytuacja powtarza się przez dłuższy, czas relaksacja przychodzi z coraz większym trudem, a przykurcze utrzymują się dłużej i są bardziej nieprzyjemne.

Najprostszym i najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest korzystanie z ergonomicznych i dostosowanych do sylwetki krzeseł biurowych i foteli. Pozwalają one na możliwie najkorzystniejsze rozkładanie obciążeń, a bogate opcje regulacji i wyboru ustawień sprawiają, że każdy będzie w stanie dopasować je do swojej budowy. Prawidłowo zaprojektowane i odpowiednio używane sprawią, że całe ciało będzie dobrze podparte, a utrzymanie odpowiedniej pozycji będzie naturalnym nawykiem każdego, kto z nich korzysta.

Dobre krzesło biurowe lub fotel, które można łatwo i precyzyjnie ustawić w zgodzie ze swoimi potrzebami są najważniejszymi elementem wyposażenia każdego miejsca pracy. Żeby funkcjonowały prawidłowo, muszą być jednak odpowiednio wyregulowane.

Optymalna pozycja przy pracy za biurkiem

Zachowanie prawidłowej pozycji podczas pracy przy biurku wymaga właściwego doboru fotela oraz dobrego ustawienia jego poszczególnych elementów. Istnieje szereg zasad, których należy przestrzegać, wybierając odpowiednie położenie wszystkich ruchomych części fotela. Do najważniejszych należy z pewnością ustawienie odpowiedniej wysokości siedziska. Powinno się ono znaleźć na takiej wysokości, by siedząca na fotelu osoba mogła wygodnie oprzeć obie stopy na podłodze, a jej nogi były zgięte w kolanach pod kątem 90°. Taki sam kąt powinny tworzyć z podłożem. W większości przypadków dla osób średniego wzrostu optymalną wysokością ustawienia siedziska będzie między 40 a 50 cm.

Kolejną ważną sprawą jest prawidłowe wyregulowanie podłokietników. Powinny się one znaleźć na takiej wysokości, by opierały się na nich łokcie przy swobodnie opuszczonych ramionach. Równie istotne jest znalezienie fotela o dobrej głębokości siedziska lub zakup modelu, który pozwala na jej zmianę. Właściwą pozycję zapewni fotel, który umożliwia pełne podparcie ud na całej ich długości. Jednocześnie musi on dawać możliwość kontaktu pleców z oparciem na całej jego wysokości.

Oparcie w pełni ergonomicznego fotela powinno wspierać plecy siedzącego na całej długości odcinka lędźwiowego i około 2/3 odcinka piersiowego. Choć bóle pleców kojarzą się zwykle z uciskiem na kręgi i dyski, to pierwszymi symptomami pojawiających się problemów będą zazwyczaj sygnały płynące z przeciążonych ciągłym napięciem mięśni biegnących wzdłuż kręgosłupa. Przylegające do pleców oparcie ustawione pod takim kątem, by wspierać całą sylwetkę, jest najlepszym sposobem na uniknięcie najczęstszych dolegliwości. Trzeba jednak pamiętać, że całości powinna dopełniać trzymana prosto głowa.

Żeby było to możliwe, górna krawędź używanego monitora powinna się znaleźć na wysokości wzroku patrzącego. O ile w przypadku komputerów stacjonarnych nie stanowi to problemu, o tyle przy pracy z laptopem konieczne może okazać się korzystanie ze specjalnego stojaka. Dobrym wsparciem dla mięśni szyi będzie zamontowany w fotelu zagłówek. Nie tylko podeprze on dodatkowo głowę, ale też ułatwi trzymanie jej w optymalnej pozycji.

Warto pamiętać, że nawet siedzenie w możliwie najkorzystniejszej dla mięśni i kręgosłupa pozycji nie zda się na wiele, jeśli ciało będzie zbyt długo pozostawało w bezruchu. Dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia co jakiś czas należy zmieniać pozycję, a także w miarę możliwości wstawać i wykonywać ćwiczenia rozluźniające i relaksacyjne. W ten sposób zadbamy nie tylko o mięśnie i stawy oraz zmianę obciążenia kręgosłupa, ale też wspomożemy układ krążenia.