Jak dbać o fotele biurowe ze skóry?

Meble biurowe są ważnym elementem wyposażenia każdej firmy. Powinny zapewniać wysoki poziom ergonomii, który umożliwi wygodną pracę i wpłynie pozytywnie na jej wydajność, ale również gwarantować dobrą trwałość oraz estetyczny wygląd. Dla połączenia wszystkich ważnych cech mebli biurowych będzie liczył się więc nie tylko dobry projekt uwzględniający wymagania związane z możliwością wygodnego ich użytkowania, ale także materiał, z którego je wykonano. Szczególnie istotne będzie to w przypadku krzeseł i foteli biurowych, które zwykle są bardzo intensywnie eksploatowane. Kluczowa będzie tu rola obicia zastosowanego na siedzisku, oparciu i podłokietnikach. Nawet najbardziej wytrzymałe materiały wymagają jednak odpowiedniego czyszczenia i pielęgnacji. Dotyczy to zwłaszcza uważanych za wyjątkowo eleganckie i użyteczne krzeseł i foteli biurowych ze skóry. Przekonajmy się, w jaki sposób należy z nimi postępować, by zachować ich charakter i atrakcyjny wygląd oraz maksymalnie wydłużyć okres, w jakim mogą być wykorzystywane.

Dlaczego warto zdecydować się na fotele biurowe ze skóry?

Fotele biurowe ze skóry są uważane za bardzo prestiżowe i trwałe. Wynika to w dużej mierze z cech samego materiału obiciowego. Naturalna skóra dobrej jakości jest odporna na działanie czynników zewnętrznych, w tym na wiele rodzajów zabrudzeń oraz uszkodzenia mechaniczne. Nie ulega ona zbyt szybko ani rozciągnięciu, ani przetarciu, a jej dodatkową zaletą jest przyjemna w dotyku powierzchnia oraz ciekawie wyglądająca faktura. Plusem jest również bardzo szeroka gama wybarwień i możliwych wykończeń, od głębokiego matu po wysoki połysk.

Meble biurowe ze skóry są niezwykle uniwersalne. Sprawdzą się zarówno w bardzo nowoczesnych wnętrzach, urządzonych w stylu modnego minimalizmu, jak i tam, gdzie pomieszczenia zaaranżowano w bardziej tradycyjny sposób. Ich zaletą jest również oferowana wygoda oraz łatwa pielęgnacja. Staranne dbanie o meble skórzane to nie tylko kwestia zachowania ładnego wyglądu, ale także ich własności użytkowych, w tym miękkości i sprężystości obicia.

Warto pamiętać, że poza skórą naturalną dostępne są także bardzo dobre jakościowo skóry syntetyczne. Zapewniają one równie ładny wygląd, zarówno pod względem koloru, jak i faktury, a także oferują dobrą trwałość. Skóry ekologiczne są również dość często wykorzystywane jako materiał uzupełniający obicie ze skóry naturalnej.

Jakimi środkami pielęgnować i czyścić fotele biurowe ze skóry?

Codzienna pielęgnacja mebli z obiciem wykonanym ze skóry – kanap, foteli biurowych czy krzeseł wymaga regularnego usuwania gromadzących się zanieczyszczeń. Ważne będzie staranne odkurzanie powierzchni przy użyciu miękkiej tkaniny lub szczotki z delikatnym włosiem. Równie istotne będzie przeprowadzane co jakiś czas dokładne usuwanie gromadzących się na obiciu tłustych zabrudzeń. Trzeba jednak pamiętać, że choć skóra jest wytrzymała nawet na intensywną i długotrwałą eksploatację i różne obciążenia mechaniczne, to znacznie gorzej znosi kontakt z wodą i agresywnymi środkami chemicznymi. Lepiej nie korzystać ani z mocnych detergentów lub mydła, ani z dużej ilości wody. O wiele skuteczniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie użycie specjalnych preparatów odtłuszczających przeznaczonych do czyszczenia mebli skórzanych. Dadzą one znakomity efekt, usuwając brud, a jednocześnie nie doprowadzą do przesuszenia skóry, chroniąc ją przed pękaniem i przebarwieniem.

Usuniecie zanieczyszczeń to nie wszystko. Równie ważne będzie zabezpieczenie powierzchni skóry i jej właściwe nawilżenie. Zapobiegnie to jej uszkodzeniom, poprawi kolor, a także przywróci świeży i atrakcyjny wygląd. Preparaty przeznaczone do konserwowania mebli skórzanych są również świetną barierą przed wilgocią, podwyższoną temperaturą czy promieniowaniem UV. Istnieje wiele środków, które pozwolą na skuteczną ochronę mebli skórzanych. Producenci kremów, mleczek lub żeli oferują substancje zawierające woski, stearynę czy rozmaite tłuszcze naturalne, np. wszelkiego typu oliwki.

Dobór odpowiedniego środka czyszczącego i zabezpieczającego obicia wykonane ze skóry powinien jednak zawsze opierać się na wskazówkach udzielanych przez producenta konkretnego mebla. Nie wszystkie rodzaje skór jednakowo reagują na preparaty pielęgnacyjne. Warto też pamiętać, że używanie substancji, które nie są zalecane, może prowadzić do przebarwień i uszkodzeń, które nie są objęte gwarancją.