Czy fotele na kółkach niszczą podłogę?

Fotele na kółkach są jednymi z częściej wykorzystywanych mebli, przydatnymi zarówno w biurach, jak i zastosowaniach „domowych”. Ich zaletą jest wygoda użytkowania, łatwa zmiana miejsca, w którym są ustawione, a także zapewnianie odpowiedniej ergonomii podczas siedzenia. Wysoka mobilność zazwyczaj idzie jednak w parze z niebezpieczeństwem uszkodzenia podłogi. Częste przejeżdżanie fotela, zwłaszcza obciążonego masą siedzącej na nim osoby może w niektórych przypadkach powodować zarysowania i odkształcenia w materiale, z którego wykonana jest podłoga. Na szczęście dzięki odpowiedniemu doborowi zarówno samego mebla, jak i akcesoriów dodatkowych ryzyko uszkodzeń można całkowicie wyeliminować. Przyjrzyjmy się bliżej temu, dlaczego obrotowe fotele na kółkach są tak popularne oraz sprawdźmy, w jaki sposób można zabezpieczyć się przed zniszczeniem podłogi.

Dlaczego fotele na kółkach są dobrym rozwiązaniem do biura i domu?

Fotele na kółkach to jedno z najlepszych rozwiązań przeznaczonych zarówno do typowego użytku biurowego jako krzesła pracownicze albo wyposażenie mniejszych sal konferencyjnych, jak i do stosowania na rozmaitych „pozabiurowych” stanowiskach pracy, np. na recepcjach, w niektórych punktach usługowych czy handlowych. Sprawdzają się one znakomicie również jako meble gabinetowe. Fotel z zamontowanymi kółkami to świetne wyposażenie domu lub mieszkania. Będzie nieodzownym umeblowaniem każdego pokoju dziecka w wieku szkolnym, jak również składnikiem domowego kącika do pracy. Pozwoli na wygodne spędzanie przy komputerze wielu godzin przy zdalnym wykonywaniu obowiązków zawodowych, przeglądaniu internetu czy relaksie podczas grania w gry komputerowe.

Wielką zaletą krzeseł i foteli na kółkach jest ich wysoki poziom ergonomii. Dostępne są różne rozwiązania pozwalające zarówno na korzystanie z nich jako wygodnych mebli wypoczynkowych, ułatwiających relaks podczas pracy, jak i bardzo efektywne dopasowanie do długotrwałego pozostawania w pozycji siedzącej. W zależności od potrzeb można znaleźć modele wyposażone w regulację wysokości siedziska, swobodnie ustawiane w różnych płaszczyznach podłokietniki, rozmaite opcje kąta pochylenia i wysokości oparcia. Producenci proponują krzesła i fotele na kółkach z wieloma dodatkowymi udogodnieniami, m.in. zmienną głębokością siedziska, zagłówkami ułatwiającymi zachowanie optymalnej pozycji czy przewiewnymi oparciami siatkowymi.

Jedną z największych zalet foteli na kółkach jest możliwość ich swobodnego przemieszczania. Dla większości użytkowników ważna jest łatwość, z jaką można przesunąć fotel, który ze względu na swoją wytrzymałą konstrukcję i zamontowane dodatki ma często sporą masę, a także swoboda przemieszczania się podczas pracy. Na fotelu z kółkami łatwo szybko „podjechać” do drukarki, znajdującego się nieopodal biurka współpracownika czy regału z potrzebnymi dokumentami. Liczy się również to, że korzystając z krzesła lub fotela na kółkach, można szybko zmieniać odległość, w jakiej stoi on od biurka i dopasowywać do aktualnych potrzeb. Częste „jeżdżenie” na fotelu budzi jednak obawy o stan podłogi, zwłaszcza wówczas, gdy fotel jest użytkowany w domu.

Jak uchronić się przed ryzykiem uszkodzenia podłogi?

Kółka fotela czy krzesła biurowego mają ciągły kontakt z powierzchnią, a w dodatku są często przemieszczane, zarówno wtedy, kiedy fotel jest „pusty”, jak i wówczas, gdy siedzi na nim jego użytkownik. Spora masa fotela, charakterystyka materiału, z którego są wykonane kółka, a także dostające się między nie a podłogę zanieczyszczenia – np. kurz albo drobinki piasku – mogą powodować uszkodzenia powierzchni, m.in. wgniecenia, zarysowania lub przetarcia. Wiele zależy od rodzaju podłogi oraz sposobu jej wykończenia, jak również od samych kółek.

Stosunkowo najmniej wrażliwe na intensywną eksploatację są używane w biurach wykładziny dywanowe. Mają one na tyle elastyczne podkłady oraz włosie, że nawet duże obciążenia nie powodują ani trwałych odkształceń, ani wytarcia materiału. Nieco gorzej pod tym względem mogą wypadać wykładziny i dywany używane w domach, czy gabinetach, watro jednak pamiętać, że w większości przypadków ewentualne ślady fotela na kółkach będą mniejsze niż gdyby w jego miejsce użyć mebla na tradycyjnych nogach, ponieważ nacisk rozkłada się tu bardziej równomiernie, na większą powierzchnię i najczęściej w różnych miejscach.

Najwięcej problemów przysparza używanie fotela na tradycyjnej podłodze drewnianej. Choć zwykle deski czy parkiety są produkowane z twardych i odpornych na uszkodzenia gatunków drewna, to nie wszystkie lakiery będą dawały wystarczająco silną ochronę. Kłopoty z zarysowaniami i wgnieceniami mogą się też pojawić przy drewnie olejowanym i woskowanym. Bardziej wytrzymałe będą natomiast dobrej klasy panele podłogowe, ponieważ są one zwykle zabezpieczane warstwą specjalnego laminatu obniżającego ich ścieralność. Najmniej powodów do niepokoju mają użytkownicy podłóg wykładanych terakotą, kamieniem naturalnym i różnymi syntetycznymi żywicami o wysokiej odporności.

To, że podłoga może ulec uszkodzeniu wskutek używania fotela na kółkach, nie oznacza jednak wcale, że trzeba zrezygnować z tak ergonomicznego i komfortowego siedziska czy też pogodzić się ze zniszczeniami. Najprostszą metodą ochrony podłogi jest używanie foteli z odpowiednio dobranymi kółkami. W przypadku podłóg twardych – np. drewna, paneli, ceramiki – powinny być one bardzo miękkie. Zapewni to wysoką elastyczność i będzie skutecznie amortyzowało zetknięcie się mebla z powierzchnią podłogi. Materiał, który łatwo ulega częściowym odkształceniom, sprawi, że mogące znaleźć się na podłodze drobinki nie będą wbijały się w podłogę, a „zatopią się” w powierzchni kółka, nie powodując zarysowań i uszkodzeń. Przy eksploatacji tego rodzaju kółek nie powinno się zapominać o czyszczeniu ich powierzchni.

W przypadku eksploatacji krzesła na wykładzinach i dywanach kółka elastyczne nie będą stanowiły dodatkowej ochrony przed uszkodzeniami. Ich elastyczność będzie niższa niż zdolność do odkształcania się tkaniny czy gąbki użytej w wykładzinie podłogowej. Używanie miękkich kółek może też prowadzić do przyspieszonego wycierania się materiału. Optymalnym rozwiązaniem na podłogi pokryte dywanem, wykładziną czy mocno uginającym się tworzywem będą kółka sztywne, zrobione z twardego plastiku. Plusem ich używania będzie też o wiele łatwiejsze „jeżdżenie” fotelem po miękkim podłożu.

Warto pamiętać, że jeśli obawiamy się uszkodzenia twardej podłogi, to poza miękkimi, np. silikonowymi kółkami można użyć również maty z tworzywa sztucznego, kładzionej w miejsce, w którym ma być ustawiony fotel czy krzesło. Maty tego rodzaju są dostępne zarówno w wersjach przezroczystych, dzięki czemu nie rzucają się w oczy, jak i matowych czy barwionych, co daje dodatkowe możliwości dopasowania ich do estetyki wnętrza.

Używanie fotela lub krzesła na kółkach nie musi oznaczać uszkodzenia nawet najbardziej delikatnej podłogi, o ile użytkownik zadba o prawidłowy dobór kółek. Ważne będzie również zachowywanie czystości i pozbywanie się drobin kurzu i piasku, które dostając się między kółka a podłogę, mogłyby prowadzić do powstawania rys. Dla większej ochrony można też zastosować specjalne maty zabezpieczające.