Fotel biurowy kontra gamingowy. Wielkie starcie

Ostatnia dekada przyniosła znaczny rozwój technologii i gier komputerowych, a co za tym idzie – wzrost renomy tych ostatnich jako uprawianych zawodowo e-sportów. To z kolei poskutkowało powstaniem mody na dedykowane fotele dla graczy. Który wariant fotela sprawdzi się najlepiej – biurowy czy gamingowy?

Fotel do siedzenia przy biurku – biurowy czy do gier?

Zanim podejmiemy decyzję, powinniśmy rozważyć właściwości, którymi charakteryzują się oba rodzaje foteli. W przypadku wersji typowo biurowej najbardziej istotną sprawą jest zapewnienie użytkownikowi maksymalnej stabilności i komfortu – jest to szczególnie ważne w przypadku foteli, które faktycznie wykorzystywane są podczas pracy biurowej, wymagającej regularnego spędzania ośmiu lub więcej godzin w tej samej pozycji. Będziemy więc mieć tu do czynienia z regulacją wysokości, wyprofilowanym i mocnym oparciem, a w niektórych modelach – podnoszonym zagłówkiem, zapewniającym wygodę bez względu na wzrost użytkownika.

Tym, co na pierwszy rzut oka odróżnia wariant do biura od gamingowego, jest z całą pewnością design. Fotele biurowe zazwyczaj mają stonowany i zachowawczy wygląd, odpowiedni do przewidywanych okoliczności jego wykorzystywania. Tymczasem krzesła do gier przyciągają wzrok intrygującą formą, często inspirowaną przez estetykę foteli w pojazdach rajdowych. Nierzadko występują również w intensywnych i zróżnicowanych kolorach.

Oprócz tego fotele gamingowe mają przede wszystkim zapewniać graczom wygodę użytkowania podczas turniejów online lub po prostu wielogodzinnych sesji przed komputerem. Skutkiem tego są tu m.in. charakterystyczne wysokie oparcia, na których można położyć głowę w chwili odpoczynku pomiędzy rozgrywkami lub turami. Umożliwia to redukcję napięcia w karku i przygotowanie się do kolejnego starcia. Oprócz wygodnej i designerskiej budowy fotele gamingowe często są również wyposażone w elementy, które mogą okazać się przydatne dla gracza – wśród nich wymienić można m.in. specjalistyczne gniazdka do podłączenia kontrolerów czy generatory wibracji.

Fotel gamingowy vs. fotel biurowy – który zwycięży w tym starciu?

Zarówno pierwszy, jak i drugi z wariantów dostosowany jest do precyzyjnie określonych okoliczności. Krzesło do biura ma zapewnić podparcie kręgosłupa i komfort podczas męczącej pracy przy komputerze. Z kolei wariant do gier z jednej strony imponuje wyglądem, z drugiej zapewnia niezbędne warunki do efektywnego grania. Rozgrywki online wymagają zdolności szybkiego podejmowania decyzji oraz wysokiego refleksu – ten ostatni może zostać usprawniony dzięki fotelowi umożliwiającemu wygodne manewrowanie oraz relaks mięśni karku i szyi.

Wnioski nasuwają się same – jeżeli szukamy krzesła, które wesprze nas podczas meczu lub wielogodzinnych rozgrywek, fotel gamingowy będzie dobrym rozwiązaniem. Jeżeli jednak szukamy wariantu, który posłuży nam głównie do pracy i – od czasu do czasu –  casualowego grania, warto zdecydować się na krzesło biurowe.