Bezpieczna odległość fotela od komputera - ile powinna wynosić?

Stanowisko pracy powinno być zawsze zaprojektowane w taki sposób, aby zapewniać pracownikowi maksymalną wygodę i komfort. Ergonomia miejsca pracy ma bowiem bezpośredni wpływ zarówno na zdrowie i dobre samopoczucie pracownika, jak i jego wydajność. Dobrze przygotowane stanowisko pracy będzie stwarzało idealne warunki do wykonywania służbowych zadań i umożliwi pracownikom szybką realizację zleceń. 

Jak powinno wyglądać ergonomiczne stanowisko pracy z komputerem?

W dzisiejszych czasach większość z nas pracuje przy komputerze. Postęp technologiczny sprawił, że niemal wszystkie zawody bazują na pracy przy monitorze, co przekłada się na długie godziny spędzane każdego dnia przez pracowników przy tych urządzeniach. Mimo tego, że niesamowicie usprawniają one każdą pracę, mają także swoje mroczne strony. Jedną z nich jest niewątpliwie negatywny wpływ wielogodzinnego przesiadywania przy włączonych ekranach na nasze zdrowie. Aby praca nie była dla nas szkodliwa, pracodawca musi zadbać o odpowiednią organizację stanowisk pracy z komputerami. 

Każdy pracownik musi mieć zapewnioną wystarczającą przestrzeń pracy, aby mógł swobodnie korzystać ze wszystkich niezbędnych sprzętów i wyposażenia potrzebnego do wykonywania swoich zadań. Przepisy BHP określają, że odległość między sąsiadującymi ze sobą monitorami komputerowymi powinna wynosić przynajmniej 0,6 m. Ważna jest również odległość między pracownikiem i tyłem sąsiedniego monitora, która nie powinna być mniejsza niż 0,8 m. Najważniejszym parametrem jest jednak odległość między pracownikiem a ekranem jego monitora – około 400 do 750 mm

Jak ustawić komputer na stanowisku pracy?

Organizując stanowiska pracy dla swoich pracowników, pracodawca musi stosować się do wymogów prawnych dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy z komputerem. Wytyczne te precyzyjnie regulują wszystkie kwestie związane z aranżacją stanowisk pracy. Biurko i fotel biurowy powinny być optymalnie dopasowane do potrzeb pracownika i wykonywanej przez niego pracy. Podczas pracy pracownik musi mieć zapewnioną możliwość utrzymywania prostej sylwetki, jego oczy nie powinny znajdować się dalej niż 70 cm od ekranu monitora, ale też nie bliżej niż 50 cm. Broda pracownika powinna znajdować się mniej więcej w połowie ekranu, a jego łokcie na wysokości klawiatury. Monitor musi być lekko odchylony do tyłu. Dzięki takiemu ustawieniu pracownik będzie mógł utrzymywać głowę prosto, co sprzyja fizjologicznemu ułożeniu odcinka szyjnego kręgosłupa.

Wybierając biurko, pamiętajmy, że musi ono zapewniać wystarczającą ilość miejsca dla klawiatury, myszki i nadgarstków oraz dłoni pracownika. Pomiędzy klawiaturą a przednią krawędzią blatu biurka musi pozostać około 5-10 cm wolnej przestrzeni, aby móc zagwarantować pracownikowi swobodne podparcie dla dłoni. Ważne jest również zapewnienie odpowiedniej wolnej przestrzeni dla jego nóg pod biurkiem. Przyjmuje się, że nie powinno być to mniej niż 70 cm szerokości i 60 cm głębokości. Dzięki temu nogi będą mogły być swobodnie ułożone. 

Jakie mogą być negatywne skutki zdrowotne nieprawidłowego ustawienia komputera na stanowisku pracy?

Jeżeli stanowisko pracy nie będzie zaaranżowane w odpowiedni sposób, pracownik może nabawić się (w wyniku długotrwałej pracy wykonywanej przed monitorem w pozycji siedzącej) wielu niebezpiecznych schorzeń. Groźny dla zdrowia jest przede wszystkim: zespół cieśni nadgarstka, dolegliwości kręgosłupa i pleców, a także bóle i zawroty głowy lub zmęczenie oczu. Aby zapobiec tym nieprzyjemnym i niechcianym powikłaniom zdrowotnym, powinno się przywiązywać szczególną wagę do sposobu, w jaki projektujemy i urządzamy stanowiska pracy dla swoich pracowników!