Jaki jest optymalny kąt pochylenia fotela?

Bóle pleców spowodowane są często godzinami spędzonymi na pracy przy biurku. Problemy z kręgosłupem można więc nazwać dolegliwością XXI wieku, gdyż większość z nas prowadzi siedzący tryb życia pracując w biurach, gabinetach, salonach czy pracowniach. Niezwykle istotna jest zatem ergonomia siedzenia oraz prawidłowo dobrany i ustawiony fotel. Odpowiedni sposób siedzenia podczas pracy może mieć zbawienny wpływ nie tylko na komfort czasu spędzanego w biurze, ale również na nasze zdrowie. Przyjrzyjmy się, jaki jest najodpowiedniejszy dla naszych pleców kąt pochylenia fotela.

Funkcje fotela umożliwiające zdrowe siedzenie

Ciało każdego z nas jest zbudowane w inny sposób. Różnimy się od siebie wzrostem, wagą, proporcjami i posturą. Dlatego też wybierając fotele do biura powinniśmy wybierać takie, które dają możliwość regulacji wysokości siedziska, podłokietników i zagłówka. Wygodny fotel powinien również posiadać odpowiednio wyprofilowane oparcie oraz wystarczająco długie i szerokie siedzisko. W naszym sklepie oferujemy różnego rodzaju krzesła biurowe obrotowe, dyrektorskie, ergonomiczne, siatkowe, dzięki czemu każdy, bez względu na budowę ciała, jest w stanie znaleźć właściwy fotel, który będzie idealnie pasował do charakteru wykonywanej pracy biurowej. 

Prawidłowe ustawienie fotela

Kiedy już wybierzemy odpowiedni typ fotela, niezwykle ważne jest, aby ustawić go w prawidłowy sposób i dopasować do indywidualnych potrzeb. Najistotniejszą kwestią jest właściwy kąt pochylenia fotela, który umożliwia odciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa w trakcie pracy przy biurku. Powinien od wynosić pomiędzy 100°-115°. Kolejno należy zadbać o ustawienie wysokości siedziska. Aby to zrobić należy usiąść na krześle w taki sposób, aby nasze plecy przylegały do oparcia, a stopy spoczywały płasko na podłodze. Regulując siedzisko należy zachować kąt 90° między udami a łydkami. Odległość pomiędzy zgięciem kolana a krawędzią fotela powinna wynosić 5 - 8 cm, a między krawędzią fotela a łydką 1 - 2 cm. Jeśli krawędź uciska podudzia lub pozostaje zbyt daleko od zgięcia kolanowego, należy zmienić głębokość siedziska. Podłokietniki powinny stanowić naturalne oparcie dla przedramion, a ich wysokość należy dobrać w taki sposób, aby kąt między ramieniem, a przedramieniem wynosił 90°.

Co daje ergonomiczne siedzenie?

Ergonomiczny sposób siedzenia znacznie poprawia komfort naszej pracy. Prawidłowe ukształtowanie oparcia z wypukłą częścią na wysokości lędźwi, która dopasowuje się do krzywizny kręgosłupa, zapewnia odpowiednie podparcie dla odcinka lędźwiowego. Ponad to odpowiedni kąt pochylenia fotela oraz możliwość bujania się (aktywne siedzenie) decyduje o prawidłowym nacisku na krążki międzykręgowe oraz niezaburzonej pracy organów wewnętrznych. Dlatego też, gdy fotel odchylony jest pod właściwym kątem, nawet wielogodzinna praca przy biurku jest komfortowa i nie powoduje bólu pleców, głowy, problemów z sercem czy układem krążenia. Odpowiednia wysokość i głębokość siedziska wpływa natomiast na prawidłowe krążenie kończyn dolnych i zapobiega drętwieniu nóg. Istotne jest również wsparcie przedramion na podłokietnikach, które minimalizuje obciążenie barków i ramion. Idealnymi i zapewniającymi wysoki komfort siedzenia fotelami są te, które posiadają regulowany zagłówek i są w stanie dać wygodne podparcie dla głowy, co zmniejsza ryzyko występowania bólu pleców w odcinku szyjnym oraz bólu głowy. Bogata oferta naszego sklepu pozwala na dobranie takiego fotela, który najbardziej odpowiada trybowi naszej pracy oraz maksymalnie podnosi komfort czasu spędzanego w biurze.