Które elementy foteli biurowych podlegają regulacji?

Rozwój technologii sprawił, że mnóstwo stanowisk pracowniczych wymaga jedynie biurka i fotela. Praca siedząca w dłuższej perspektywie może negatywnie wpływać na kręgosłup. Dlatego fotele biurowe są projektowane w taki sposób, aby korzystanie z nich było możliwie jak najbardziej wygodne nawet po wielu godzinach siedzenia.

Wysokość siedziska

Największą bolączką pracowników biurowych jest fotel niedopasowany do ich sylwetki. Choć fotele obrotowe, za pomocą których łatwo można się obrócić lub poruszać w niewielkiej odległości są już normą, to modele w pełni regulowane wciąż należą do rzadkości. Najczęściej spotykanym mechanizmem w fotelach biurowych jest regulacja wysokości za pomocą dźwigni, którą chwyta się ręką podczas siedzenia. Osoba wysoka może sobie podnieść siedzisko, a osoba niska odpowiednio je obniżyć. Stopy powinny całkowicie dotykać podłogi, a kolana muszą być lekko ugięte. W ten sposób uniknie się naprężeń mięśni w nogach.

Regulacja oparcia i zagłówka

Oparcia przeważnie produkowane są w standardowych wymiarach, co wielu użytkownikom może utrudniać codzienną, wielogodzinną pracę. W celu wymuszenia poprawnej pozycji stosuje się wyprofilowane podparcia lędźwiowe, które w niektórych fotelach mogą dodatkowo być regulowane, podobnie jak i całe oparcie. W wielu modelach można spotkać regulację kąta nachylenia, która pozwala wybrać odpowiednią pozycję do pracy czy oglądania filmów. Przy codziennej pracy biurowej obowiązkowym elementem fotela powinien być zagłówek. Zmniejsza on nacisk na odcinek szyjny, który podtrzymuje głowę. Zagłówek często jest regulowany tak jak oparcie, co łącznie daje możliwość dostosowania całego fotela do różnych sylwetek.

Znaczenie podłokietników

Podłokietniki są elementami, które często się lekceważy. Nie są potrzebne do wygodnego siedzenia, ale mają za zadanie podpierać łokcie podczas wielogodzinnej pracy przed komputerem. Długie pisanie tekstów, klikanie myszą i podobne tego typu czynności mogą powodować mrowienie lub bóle w łokciu i nadgarstku. Podłokietniki stałe często przynoszą użytkownikom więcej szkody niż pożytku, jeśli np. stykają się z blatem biurka. Podłokietniki regulowane dopasowuje się do wysokości blatu i swojego wzrostu. Można w nich ustawiać wysokość lub także szerokość i kąt nachylenia. W ten sposób dopełniają wygodę pozycji przyjmowanej przy różnego rodzaju pracach biurowych i jednocześnie minimalizują występowanie problemów zdrowotnych związanych z niewłaściwą postawą.

Pozostałe funkcje foteli biurowych

Wygoda użytkowania fotela zależna jest nie tylko od regulacji, ale także od użytych materiałów i systemów. Podłokietniki mogą być obite miękkim materiałem, który zapobiegnie wrażeniu opierania łokci na czymś twardym. Mechanizmy regulacyjne wyposaża się w blokowanie różnych pozycji. Dostępne są także regulacje głębokości siedziska oraz systemy umożliwiające bezpieczne bujanie się czy zabezpieczające przed uderzeniem oparcia w plecy. Im więcej elementów będzie można wyregulować, tym bardziej da się dostosować fotel do różnych sylwetek. Taki fotel jest inwestycją w komfort pracy i zdrowie pracownika.