Kołysanie na fotelu. Jak robić to bezpiecznie?

Każdemu z nas chyba zdarzyło się zapomnieć i zastygnąć nieruchomo przy biurku przez kilka godzin. Ważny projekt, bliski termin? Siedzimy w skupieniu i nie pamiętamy o przerwach, dzięki którym możemy rozprostować nogi, rozciągnąć plecy i dotlenić organizm.

Zbyt długie siedzenie w fotelu bez ruchu, nawet najbardziej wygodnym, najczęściej kończy bólem mięśni karku, puchnięciem nóg, a nawet zawrotami głowy. 

Regulacja fotela

Najlepszym sposobem na uniknięcie nieprzyjemnych doznań jest zrobienie co jakiś czas kilku prostych ćwiczeń takich jak przysiady czy skłony. Powinniśmy także zmieniać co jakiś czas pozycję w czasie pracy. Współczesne fotele biurowe mają wiele przydatnych funkcji służących do regulacji poszczególnych części urządzenia takich jak:

    • regulacja wysokości oparcia;

    • regulacja kąta odchylenia oparcia;

    • regulacja głębokości siedziska;

    • regulacja wysokości.

Oprócz zmian pozycji profesjonalne fotele biurowe dają możliwość delikatnego obracania i bujania się w trakcie siedzenia. Takie funkcje pomagają nie tylko zmieniać położenie ciała w czasie pracy, ale także wpływają na nas relaksująco. 

Tilt czy Multibllock?

Przed rozpoczęciem pracy dobrze jest sprawdzić ustawienia fotel i ewentualnie zmienić je według instrukcji. Większość możliwych zmian pozycji można zablokować dzięki specjalnym mechanizmom. Przydają się one, szczególnie jeśli jesteśmy bardzo pochłonięci pracą i możemy nieświadomie zbyt mocno się przechylić lub odchylić. 

Funkcja bujania regulowana może być przez mechanizm Tilt, który pozwala unieruchomić oparcie w pozycji pionowej. Dzięki temu możemy bezpiecznie opierać się plecami o fotel bez ryzyka, że odchylimy się zbyt mocno. 

Multiblock to mechanizm, przez który można blokować tzw. miskę fotela, czyli siedzisko i oparcie w dowolnej pozycji, także odchylonej – idealnej do relaksu. 

Oba mechanizmy są proste w użyciu i praktyczne. Wybrane pozycje reguluje się przy pomocy dźwigni i przycisków umieszczonych pod siedziskiem. Wybór konkretnego modelu fotela powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami użytkownika, by stworzyć mu jak najbardziej komfortowe warunki pracy.