Jak zapobiec garbieniu się na fotelu?

Praca przy komputerze wymaga skupienia, a kiedy jesteśmy skoncentrowani na swoich obowiązkach, często zastygamy w jednej pozycji na wiele godzin. Każdy z nas chyba doświadczył drętwienia karku i bólu pleców nie jeden raz w trakcie pracy przed monitorem. Często zupełnie nieświadomie przybieramy nieodpowiednią pozycję ciała, przybliżając twarz do komputera. Zaczynamy się garbić i coraz bardziej bolą nas oczy. 

Zagrożenia zdrowotne

W czasie siedzenia kręgosłup w nieodpowiedniej pozycji kręgosłup może być obciążony bardziej niż w pozycji stojącej. Wielogodzinne codzienne garbienie się może prowadzić do wielu niebezpiecznych chorób. Garbiąc się, nie tylko można spowodować zwyrodnienie kręgosłupa. Narządy wewnętrzne, na przykład płuca, również nie funkcjonują prawidłowo, często są niedotlenione.

Przyczyny garbienia się 

Aby zapobiec takim tendencjom przede wszystkim powinniśmy zbadać wzrok. Czy niewykryte wady lub źle dobrane soczewki nie zmuszają nas do zbytniego przybliżania się do monitora i przyjmowania niewygodnej pozycji? Jeśli problem nie tkwi we wzroku, pozostaje nam sprawdzenie, czy nasze biurko i komputer są odpowiednio ustawione. Zbyt niskie biurko lub niewygodne ustawienie komputera może powodować, że się garbimy. Blat biurka powinien być ustawiony na takiej wysokości, żebyśmy mogli oprzeć na nim przedramiona przy utrzymaniu prostych pleców. 

Równie istotny jest wygodny fotel biurowy. Powinien być wyprofilowany w dolnej części pleców, mieć zagłówek i regulowane podłokietniki. Musimy zadbać, by ustawić w nim odpowiednią wysokość i odchylenie oparcia. 

Jak ustawić fotel?

Starajmy się ustawić parametry fotela tak, by siedząc w pozycji z wyprostowanej, było nam naprawdę wygodnie. Usiądźmy w nim głęboko, oprzyjmy się, dłonie połóżmy na biurku, a stopy oprzyjmy całe na podłodze. Ręce i nogi powinniśmy mieć zgięte pod kątem 90° lub większym. Jeśli czujemy się swobodnie i dobrze widzimy monitor komputera z odległości co najmniej 40 cm, nie będziemy mieć potrzeby, żeby się pochylać. Dzięki możliwości kołysania i obracania, jakie daje fotel biurowy, możemy nieco zmieniać pozycje ciała w trakcie pracy, co trochę nas zrelaksuje i rozluźni napięte mięśnie. Sprawdźmy, czy wszystkie ustawienia fotela są prawidłowe.

Mimo komfortowej pozycji co jakiś czas powinniśmy ją zmieniać. Nawet najzdrowsze ułożenie ciała i trwanie w nim nieruchomo oznacza, że napięte są te same grupy mięśni. Co jakiś czas musimy wstać i wykonać kilka ćwiczeń. Dobre na mięśnie pleców są pompki i skośne brzuszki. Jeśli nie mamy możliwości ich wykonywania, możemy robić zwykłe skłony, przysiady i wymachy rąk. One również pomagają rozluźnić mięśnie i poprawić krążenie.