Na płozach czy kółkach - jaki fotel biurowy wybrać?

W pracy spędzamy większą część naszego życia. Dlatego powinniśmy zadbać o komfort pracy wybierając wyposażenie dostosowane do naszych potrzeb. Jednym z nich jest fotel biurowy, który powinien zapewnić nam wygodę podczas pracy i gwarantować możliwie małe zmęczenie wielogodzinną pracą przed komputerem.

Jak wybrać idealny fotel biurowy?

Wybór fotela biurowego jest kluczowy szczególnie jeśli spędzamy w pracy przed komputerem wiele godzin. Praca siedząca, a zwłaszcza nieodpowiednia pozycja zajmowana na fotelu może obciążać kręgosłup i mięśnie. Dlatego wybierając fotel warto wybrać taki, który zniweluje wszelkie niedogodności. Będzie dopasowany do kształtu i ruchu naszego ciała. Kluczowe dla zachowania prawidłowej postawy przed komputerem jest odpowiednio skonstruowane oparcie. Idealnie do kręgosłupa dopasowuje się fotel z klinem lędźwiowym, czyli wybrzuszenie po wewnętrznej części oparcia, który zapewnia podparcie dla kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Wybierając fotel warto też zwrócić uwagę na głębokość siedziska. Powinna ono stanowić podporę dla ud, dzięki czemu pozycja siedząca jest prawidłowa.

Płozy czy kółka – co sprawdza się bardziej?

Podstawa krzesła wpływa na stabilność siedziska. Na rynku dostępne są fotele biurowe na kółkach lub na fotele na płozach. Najbardziej popularne są fotele na kółkach wykonanych z różnych materiałów. Najlepiej sprawdzają się kółka gumowe. Nie ryzują podłogi, szczególnie drewnianej lub wykonanej z paneli, ale też łatwiej przesuwają się po dywanie. Świetnie sprawdzają się również na płytkach ceramicznych. Ich zaletą jest to, że się nie ślizgają zapewniając stabilność pracy przed komputerem. Fotele biurowe na płozach są bardziej stabilne, ale trudniej jest je przesuwać, a więc wstawanie sprzed biurka może być utrudnione.