Jak działa system anti-shock w fotelach biurowych?

Nie wszystkie fotele biurowe są takie same. Niektóre z nich charakteryzują się szczególnymi właściwościami, które ułatwiają użytkownikom funkcjonowanie i stanowią duże udogodnienie. Jednym z rozwiązań, które w dużym stopniu poprawia komfort korzystania z fotelu biurowego, jest tak zwany system anti-shock. Jego celem jest to, co przyświeca wszystkim fotelom – zapewnienie należytej wygody osobom korzystającym z fotela.

Troska o kręgosłup podstawą foteli biurowych

Kręgosłup i plecy to części ciała, o które należy bardzo dbać. Ich stan wypływa bowiem na całą postawę człowieka. Na szczęście istnieją rozwiązania, które umożliwiają dopasowanie ułożenia fotela tak, aby mebel jak najbardziej odpowiadał użytkownikowi i jego przyzwyczajeniom związanym z siedzeniem. Oparcia foteli biurowych zazwyczaj są ruchome i pozwalają bez przeszkód na to, aby odchylić je bardziej do tyłu lub bardziej do przodu.

Problem pojawia się jednak wtedy, gdy dochodzi do nagłej zmiany pozycji. Niektóre oparcia foteli mogą się wtedy wygiąć wraz z użytkownikiem i zaskoczyć plecy danej osoby nagłym, nieprzyjemnym uderzeniem. Dlatego też wynaleziono specjalny system anti-shock, który uniemożliwia dochodzenie do tego rodzaju sytuacji. Jego funkcjonowanie w największym skrócie polega na tym, że blokuje nagłe ruchy oparcia fotela. To właśnie dzięki systemowi anti-shock nagłe wyprostowanie się pracownika nie spowoduje natychmiastowego odskoczenia oparcia. Zamiast tego fotel pozostanie w swojej poprzedniej pozycji i zmieni położenie dopiero wtedy, gdy zostanie zwolniona odpowiednia blokada. To właśnie ta ostatnia jest kluczowym elementem systemu anti-shock montowanego w fotelach biurowych.

Czy fotele biurowe mają monopol na system anti-shock? Oczywiście, że nie, tego rodzaju rozwiązania można stosować również w fotelach użytkowanych w innych przestrzeniach. Biuro jest jednak najbardziej oczywistym obszarem dla wykorzystywania systemu anti-shock wraz z blokadami oparcia.