Mechanizm synchro w fotelach biurowych. Na czym to polega?

Krzesła biurowe różnić się między sobą praktycznie wszystkim: kolorem, wielkością, sposobem użytkowania. Jedne będą ruchome, inne sztywne, konferencyjne. Część z nich będzie obrotowa, a jeszcze inna składana. Dlaczego szukając krzesła do biura dobrze jest postawić na mechanizm synchro?

Mechanizmy w krześle biurowym są ważne

Spędzając w pozycji siedzącej niekiedy większą część doby trzeba zadbać o właściwe podparcie pleców zwłaszcza odcinka lędźwiowego i piersiowego, które najczęściej zaczynają dokuczać przy przeciążeniach spowodowanych zbyt długim przebywaniem w pozycji siedzącej.

Dobrej klasy fotel powinien mieć regulację wysokości siedziska, blokadę odchyłu, która pozwoli na pracę w optymalnej dla kręgosłupa pozycji, a po jej zwolnieniu pozwoli na odchylenie się do tyłu i odpoczynek napiętym mięśniom. Innymi ważnymi mechanizmami w fotelach biurowych są regulacje głębokości siedziska i jego kąta pochylenia. W jaki sposób oznaczane są przez producentów systemy regulacji pozycji krzesła?

Znaczenie mechanizmu synchronicznego w krzesłach biurowych

Wyróżnić można kilka podstawowych mechanizmów: Economic (regulacja wysokości), CPT (regulację wysokości i blokady oparcia), Tilt (regulację siedziska podnośnikiem pneumatycznym i możliwość swobodnego huśtania się) oraz Multiblok (wzbogacona regulacja wysokości siedziska z regulacją siły oporu oparcia).

Biorąc pod uwagę mechanizmy synchroniczne wyróżnić można proste Active-1, FS, czy Epron Synchron ES, w których możliwe jest w różnym stopniu synchroniczne odchylanie oparcia z siedziskiem z możliwością blokady w różnym ustawieniu po zaawansowane systemy Synchro self (samoważące) oraz Synchro — pozwalające na regulację wysokości siedziska, kąta nachylenia oparcia i siedziska, siły oparcia, głębokości siedziska i ustawienia go w tzw. kącie ujemnym. W mechanizmach tych oparcie wychyla się razem z siedziskiem naśladując ruch użytkownika w krześle dobierając siłę odchylenia do wagi osoby na krześle.